Posts Tagged ‘screen recordings’

‘Water Works!’ – documentation

Screen recordings of the final event on Waterwheel  18-20 March 2016

WATER WORKS 1
– opening with Suzon Fuks & special guest Mahesh Vinayakram – link
– curator Ian Clothier presented works by Anne Pincus, Joolie Gibbs, Julieanna Preston, Kura Puke & Stuart Foster, Trudy Lane, and Vallance Wrathall – link
– curator Michele Guieu presented works by Kristine Diekman & Xavier Mertens – link

WATER WORKS 2
– curator Joanna Hoffmann presented works by Dagmara Wyskiel, and Aguasonic Acoustics aka Mark Fischer – link
– curator Pascale Barret presented a live performance with soundscape by Magali Babin, Andrea-Jane Cornell and visuals by Marie Velardi, mixed by Pascale Barret – link
AND a work by Felicia Konrad / Cosmic Wash Over / Loud Mouth Records – link
– live performance with Katarina DJ Urosevic, Nataša Milojevic, Olivera Milojevic, Jelena Lalic, and Aleksandar Zecevic in a gallery in Belgrade, Serbia – link

WATER WORKS 3
– curator West DL Marrin presented works by Anastasia Tyurina, Colleen Flanigan and Scott Kildall – link
– curator Lila Moore presented works by Hannes Bend, Bonita Bell, and Cheryl Maeder, and includes a short appearance of Hannes Bend – link
– curators Claudia Jacques and Victoria Vesna presented works by Karla Brunet, Linus Lancaster & Frederick Young, Victoria Vesna and Claudia Jacques, Waterbodies.org – part 1  & part 2

WATER WORKS 4
– curator Eric Leonardson presented works by Christina Kubisch & Eckehard Güther, Jay Needham, Christopher DeLaurenti, and Thomas M. Siefert & Lasse-Marc Riek – link
– curator Ricardo Dal Farra presented works by Daniel Blinkhorn, Daniel Quaranta, Jules Bryant, Rafael Gracida Zurita, Ricardo Dal Farra, William Price – link
– curator Leah Barclay presented works by GrIS Perú, John Hopkins, Vincent Andrisani, Zahra Mani, and Leah Barclay – link

WATER WORKS 5
– curator Eklavya Prasad presented works by The to be Young Water Leaders, Olga Chepelianskaia, Marina Di Loreto and Zeesy Powers – link
– curator Atefeh Khas presented works by Fereshte Alamshah, Minoosh Zomorodinia and Zinaida Lihacheva – link
– curators Catherine Lee and Margaret Shiu presented works by Dancecology, Eileen Song, Fei-hao Chen, Pei-Ju Yeh, Yu-Chi,Chiu, and Zhao-Yi Wei – link
AND included a presentation by Yasmine Ostendorf from GALA (Green Arts Lab Alliance) – link

WATER WORKS 7
– curator Annie Abrahams presented works by Antoine Moreau, James Cunningham, and Mikko Lipiäinen – link
– curator Russell Milledge presented works by Robert Wilson, Susan Amorde, Nerina Penzhorn, Rebecca Youdell, and Bonemap – link
– curator and one of the Waterwheel co-founders Jason Grant presented works by Hanna Arvela, Joakim Stampe, and Matthew Geller – followed by blessings by Mahesh Vinayakram and thank yous by Suzon Fuks – link